Vnitřní oznamovací systém – Whistleblowing - VOS
CENTRUM BABYLON, a.s. jako povinný subjekt zavedl vnitřní oznamovací systém v souvislosti s vydáním zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů, který zapracovává Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie, v platném znění a upravil ho v organizační směrnici OS 01-09.
Jaké povinnosti má oznamovatel?
Oznamující osoba by vzhledem k okolnostem a informacím, které má k dispozici v době oznámení, měla mít pádný důvod se domnívat, že jí oznamované či zveřejňované skutečnosti jsou autentické a pravdivé. Nelze tedy oznamovat skutečnosti vědomě nepravdivé. Takovéto jednání může být sankcionováno.
Při získávání dokladů dokládajících oznamované skutečnosti by se oznamovatel neměl dopustit jednání, které by mohlo mít charakter trestného činu.
Oznamovatel by měl jednat ve veřejném zájmu a v dobré víře, že jím podávané oznámení se opírá o věrohodná fakta a skutečnosti.
Oznamovatel by měl být schopen identifikovat, jaké oblasti se protiprávní jednání týká a promyslet jaké ověřitelné informace o ohlašovaném protiprávním jednání může poskytnout. Rozsah a kvalita předkládaných informací mohou pozitivně ovlivnit způsob prošetření oznámení.
Osobou pověřenou přijímáním a vyřizováním podání je Ing. Martina Hujerová – vedoucí ŘLZ.
Možnosti podání oznámení:
osobní podání - vhozením zalepené obálky do schránky u vstupu do Byznys Centra společnosti nebo zasláním na adresu CENTRUM BABYLON, Nitranská 415/1, 460 07 Liberec. V případě podání dle tohoto bodu by měla být obálka viditelně označena NEOTVÍRAT – OZNAMOVATEL.
telefonicky: +420 606 688 323, +420 485 249 304 (z rozhovoru se pořizuje písemný záznam)
e-mailem: oznameni@centrumbabylon.cz
osobním jednáním: osobní schůzku je možno sjednat telefonicky nebo e-mailem na výše uvedených kontaktech
Oznámení musí být podáno fyzickou osobou a musí obsahovat informace o možném protiprávním jednání,
a) které má znaky trestného činu nebo přestupku,
b) nebo porušuje právní předpis či předpis Evropské unie upravující oblasti vymezené zákonem,
c) a o jehož spáchání se oznamovatel dozvěděl v souvislosti s prací nebo jinou obdobnou činností.
Prací nebo jinou obdobnou činností se v souladu se Směrnicí (EU) rozumí celá řada činností tak, aby byly chráněny všechny kategorie zaměstnanců a dalších osob, jako např. zaměstnanci v soukromém i veřejném sektoru, osoby samostatně výdělečně činné, dobrovolníci, stážisté a další.
Za oznámení se nepovažuje část oznámení, která obsahuje:
a) informace, jejichž oznámení by mohlo bezprostředně ohrozit podstatný bezpečnostní zájem České republiky,
b) informace o činnosti zpravodajských služeb České republiky, nebo
c) informace, jejichž oznámení by představovalo porušení povinnosti mlčenlivosti duchovních
v souvislosti s výkonem zpovědního tajemství.
Ochrana oznamovatele
Přijímání a vyřizování podnětů v rámci tohoto systému je technicky i organizačně nastaveno takovým způsobem, aby nemohlo dojít k odhalení identity oznamovatele. S jeho totožností a s obsahem oznámení má právo seznámit se pouze osoba příslušná k přijímání a vyřizování podnětů, která je vázána mlčenlivostí a je povinna zachovávat důvěrnost obsahu podání v průběhu prošetření podnětu i po skončení svého pracovního poměru.
Oznamovatelé mají nárok na ochranu podle Směrnice (EU), pokud měli oprávněné důvody se domnívat, že oznámené informace o porušení byly v době oznámení pravdivé (tzn. oznamovatel nesmí učinit oznámení vědomě nepravdivé). Za hlavní ochranné opatření lze považovat zákaz uplatnění odvetného opatření vůči oznamovateli a dalším fyzickým i právnickým osobám (např. kolegům, pomocníkům oznamovatele, osobám oznamovateli blízkým, právnickým osobám, jejichž společníkem je oznamovatel atd.).
Postup příslušné osoby po podání oznámení
a) příslušná osoba posoudí, zda oznámení splňuje podmínky pro vyřízení v režimu Směrnice (EU), o tomto vyrozumí oznamovatele do 7 dnů od přijetí oznámení,
b) příslušná osoba prošetří informace v oznámení a v případě jejich potvrzení učiní patřičné kroky, zejména navrhne nápravná opatření, případně učiní další kroky, např. postoupí podání orgánům činným v trestním řízení, přestupkovým orgánům nebo jiným věcně příslušným orgánům veřejné moci,
c) o výsledku prošetření a o navržených opatření příslušná osoba vyrozumí oznamovatele do 30 dnů od vyrozumění o přijetí oznámení (popřípadě informuje o prodloužení lhůty maximálně na 3 měsíce).